Tipy pro kontaktní čočky
Zánět spojivek
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 15. 12. 2017 14:52
Zánět spojivek nebo-li konjunktivitida je infekční onemocnění, které napadá spojivky. Oko je pak zarudlé, má čirý nebo hnisavý výtok a nemocný si může stěžovat na bolest, pálení, slzení nebo štípání oka.
V mnoha případech se zánět přenese z jednoho oka i na druhé.
Zánět spojivek se šíří velmi rychle. Ráno vás může začít trápit mírné slzení a odpoledne už můžete mít pocit, že díky hnisavému výtoku neotevřete oko. Proto pokud máte výše uvedené příznaky, navštivte očního lékaře co nejdříve.
Co může způsobovat zánět spojivek?
Příčin zánětu spojivek může být hned několik. Může jít o infekci bakteriální, virovou nebo alergickou.
- Alergický zánět spojivek - Půjde-li o alergickou infekci, pak oko nebude zarudlé a bude napuchlé. Alergickou reakci velmi pravděpodobně způsobilo velké množství alergenů (pyl, kosmetika, roztoky na kontaktní čočky...)
- Infekční zánět spojivek - Může mít dva různé původy, a to bakteriální či virový. Bakteriální zánět způsobují bakterie jako například Staphylococcus aureus či jiné bakterie (ve velmi vážných případech trachom). Virovým původce může být vir spalničkový či viry způsobující zánět horních cest dýchacích.
- Dráždivá konjunktivitida - Má neinfekční původ. Jde o tzv. suchý zánět, kdy je v oku nedostatek slz nebo mají slzy nepřirozené složení. Oči pak nejsou dostatečně zvlhčovány a oči jsou podrážděné.
Zánět spojivek ale vzniká i jako následek nebo projev některých jiných onemocnění v těle daného jedince.
Jaké jsou příznaky zánětu spojivek?
- zarudlá a prosáklá rohovka
- pocit písku v očích
- pálení, svědění, řezání, štípání a pocit cizího tělesa v oku
- bolest při pohledu do světla a nebo samotná bolest v oku
- zalepené oči hnisem po spánku
- hustý hlenohnisavý a nebo hnisavý výtok z očí (v případě alergického zánětu jde o čirý výtok)
Máte-li jakýkoliv z výše uvedených příznaků, navštivte co nejdříve očního lékaře. A na chvíli přestaňte nosit i kontaktní čočky a nasaďte brýle.
Jak se léčí zánět spojivek?
V případě infekčního zánětu je potřeba konzultace s lékařem, který vám napíše antibiotika. Bez nich léčba nebude úspěšná. S největší pravděpodobností půjde o antibiotika v kapkách nebo oční masti. Ve vážných případech musí být léčba nasazená kompletně, a to antibiotika v tabletách.
Velmi důležitým pravidlem u zánětu spojivek je zvýšená hygiena, převším mytí rukou. Infekce je přenášená i vzduchem. Omezení by mělo být i u sledování televize, počítače, nenošení kontaktních čoček a nemnout si oči.